آموزش پرینت گرفتن در اکسل

آموزش پرینت گرفتن در اکسل

پرینت گرفتن در اکسل، یکی از اقدامات رایجی است که توسط کاربران صورت می گیرد. عده ای از افراد، طریقه پرینت گرفتن در اکسل را نمی دانند؛ شاید به این دلیل که هنوز گذرشان به آن نخورده است. به همین منظور سعی داریم تا نکات مهمی را در خصوص آموزش پرینت گرفتن در اکسل ارائه نماییم. در این آموزش، شیوه های متعددی تحت عنوان روش پرینت گرفتن در اکسل را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آموزش پرینت گرفتن از اکسل

اگر به دنبال یادگیری پرینت گرفتن در اکسل هستید، یقینا این آموزش به دردتان خواهد خورد. برای پرینت گرفتن داده ها و اطلاعات اکسل، نیازمند برداشتن این گام ها خواهید بود:

گام یک

اول از همه به قسمت File ورود کرده و روی گزینه ای به نام Print بزنید. همچنین از مسیری دیگر نیز می توانید به پنجره Print هدایت شوید. برای این کار کافیست کلیدهای Ctrl + P را بفشارید.

گام دو

اقدامی که در مرحله دوم از پرینت گرفتن در اکسل باید طی نمایید، این است که مشخص کنید کدام ناحیه از اکسل را می خواهید پرینت بگیرید. همان نواحی را انتخاب کنید. پیش از اینکه گام اول را بردارید، ابتدا انتخاب خود را انجام دهید، با کلیک چپ بر روی ناحیه مورد نظر، این انتخاب صورت می گیرد. اکنون ماوس را رها کرده و آن را مجددا بر روی سطر دیگری که می خواهید به صورت همزمان با ناحیه قبلی پرینت شود؛ قرار دهید. با فشردن دکمه Shift و انجام کلیک چپ به کار خود ادامه داده و سپس دکمه شیفت را ول کنید.

گام سوم

پس از پایان این امور، امکانی مناسب جهت چاپ چند ستون در اکسل فراهم می گردد. پس از اینکه سطر و ستون ها را انتخاب نمودید، Ctrl + P را فشار دهید. در ادامه و در بخش Settings وارد بخش نخست یعنی Print Active Sheets شده و روی آن کلیک انجام دهید. با این اقدام، چند آیتم ظاهر می گردند که از میان آنها می بایست Print Selection را انتخاب کرده و روی آن بزنید. در این صورت، انتخاب محدوده مورد نظرتان صورت می گیرد.

طرز پرینت گرفتن در اکسل

نحوه پرینت گرفتن اکسل در یک برگه

چگونگی پرینت گرفتن اکسل در یک صفحه، یکی از دغدغه هایی است که کاربران دارند. همان طور که در مقاله تبدیل اکسل به پی دی اف هم گفتیم، این روش کاملا ساده بوده و طی یک اقدام سریع و کوتاه صورت می گیرد. برای این کار کافیست وارد بخش Settings شده و آیتم No Scaling را انتخاب کرده و روی آن کلیک انجام دهید. در ادامه Fit Sheet to One Page را انتخاب نموده و گزینه Print را برگزینید. به همین راحتی، فایل مورد نظر شما در یک برگه چاپ خواهد شد.

طرز پرینت گرفتن چند ورک شیت اکسل

اقدام ۱

اگر با بیش از یک ورک شیت سروکار دارید و می خواهید تمامی آنها را در یک برگه چاپ کنید؛ می بایست به پایین اکسل مراجعه نموده و آنجا سربرگ های اکسل را پیدا کنید. با کلیک راست کردن بر روی یکی از همین سربرگ ها، گزینه ای تحت عنوان Select All Sheets ظاهر می گردد که باید آن را انتخاب نمایید. اگر هدفتان، تنها چاپ کردن برخی از سربرگ هاست؛ نه همه آنها، می بایست با نگه داشتن دکمه Ctrl بر روی سربرگ های مورد نظر خود بزنید. در ادامه با کلیک راست کردن بر روی یکی از همان سربرگ ها، Select All Sheets را انتخاب نمایید.

اقدام ۲

در ادامه و برای پرینت گرفتن در اکسل (در یک صفحه)، وارد بخش File شده و آنجا گزینه Print را برگزینید. اقدام بعدی شما، کلیک بر روی گزینه Printer از قسمت Printer options خواهد بود. با این کار، پنجره ای تحت عنوان Properties باز می شود. در همین بخش، تعداد ورک شیت هایی که قصد چاپ کردن آنها را دارید، انتخاب نمایید. در آخر با فشردن کلید OK، پرینت این ورک شیت ها در یک صفحه را انجام دهید.

توجه

پیشنهاد ما این است که قبل از پرینت گرفتن وارد بخش Print Preview شوید تا بتوانید از طریق آن، پیش نمایشی از ورک شیت های قابل چاپ را مشاهده و بررسی نمایید. اگر با کوچک شدن محتواهای موجود در ورک شیت ها روبرو شدید، می توانید اقدامات لازم برای تغییر ورک شیت ها در Printer options را انجام دهید. ضمنا امکان تغییر Orientation را نیز خواهید داشت.

برای تغییر این آیتم، وارد بخش File شده و گزینه Print را برگزینید. مجددا روی Print بزنید تا چاپ اکسل در یک صفحه آغاز گردد.

آموزش کامل پرینت گرفتن در اکسل

نحوه پرینت گرفتن اکسل در وسط صفحه

با کمک پنجره Page Setup اکسل و ورود به بخش Margins می توانید پرینت گرفتن اکسل در وسط صفحه را انجام دهید. برای تحقق این امر، نیاز است در بخش مربوطه، تیک متعلق به هر یک از آیتم های Horizontally و Vertically را فعال نمایید. گزینه نخست، متن شما را از لحاظ چپ و راستی تراز می کند. گزینه بعدی نیز متن را از نظر بالا و پایینی تراز می نماید.

توجه

توجه داشته باشید اگر تعداد صفحات قابل چاپ در اکسل، زیاد باشد؛ می بایست تنها گزینه Horizontally را تیک بزنید.

طریقه پرینت گرفتن اکسل در a4

کاربرانی که به تازگی با پرینت گرفتن در اکسل آشنا شده اند؛ ممکن است سوالات زیادی در ذهن داشته باشند. یکی از سوالات آنها این است که چطور می توان فایل اکسل را در برگه A4 چاپ نمود؟ برای دستیابی به این نتیجه، می بایست از قسمت Settings اقدام فرمایید. برای این کار کافیست بخش چهارم از تنظیمات اکسل را روی A4 قرار دهید. اگر به طور پیش فرض این تنظیمات وجود داشت؛ به آن دست نزنید. گاها ممکن است به جای A4 با A5 یا Letters در این بخش مواجه شوید. در این صورت، نیاز به جایگزینی A4 با این گزینه ها را خواهید داشت.

نحوه پرینت گرفتن افقی در اکسل

برای پرینت گرفتن در اکسل به صورت افقی، نیازمند طی نمودن مراحل زیر خواهید بود:

مرحله اول

ابتدا وارد بخش Page Layout شوید.

مرحله دوم

سپس گزینه Orientation را انتخاب نموده و روی آن بزنید.

مرحله سوم

برای افقی کردن اکسل می توانید گزینه landscape را بزنید. اگر تمایل به عمودی نمودن اکسل داشتید، می توانید  portrait را انتخاب کنید.

توجه

سوال اینجاست که افقی کردن اکسل چه زمانی کاربرد دارد؟ این قابلیت، زمانی مفید خواهد بود که با اطلاعات زیادی سروکار داشته و امکان چاپ آنها در یک صفحه را نداشته باشید. در نتیجه با انتخاب حالت افقی می توان تعداد بیشتری از ستون ها را پرینت گرفت و از عهده حل این مشکل برآمد.

چگونه در اکسل به صورت افقی پرینت بگیریم؟

چگونگی پرینت گرفتن جدول در اکسل

در مقاله روش های حفاظت فایل در اکسل هم گفتیم که یکی از اهداف کاربران در رابطه با پرینت گرفتن در اکسل، چاپ جدول می باشد. در این باره باید گفت روش پرینت گرفتن جدول در اکسل، بسیار آسان است. برای این کار کافیست روی یکی از خانه های جدول کلیک کرده و Print Selected Table را برگزینید.

در ادامه اگر خطوط جدول را در بخش چاپ ندیدید، می توانید اکسل را به PDF تبدیل نموده و سپس همان فایل را پرینت بگیرید. اگر هدفتان، پرینت گرفتن از تمامی داده های اکسل است؛ این اقدام، مناسب خواهد بود.

روش دیگری که می توانید جایگزین نمایید، این است که پس از طی کردن مراحل پرینت گرفتن در اکسل که در موضوع نخست به آن پرداختیم، می توانید از فایل PDF پرینت گرفته و این کار را با فشردن همزمان کلید Ctrl + P آغاز کنید. در ادامه وارد بخش Printer شده و آنجا گزینه Print to PDF را برگزینید.

نحوه پرینت گرفتن از نمودار در اکسل

اگر قصد دارید از میان داده های اکسل، فقط قسمت خاصی از آن یعنی نمودار را چاپ نمایید، می توانید از دو شیوه مجزا استفاده نمایید. شیوه اول بدین ترتیب است:

 • با استفاده از ماوس، بخشی از اکسل یا همان نمودار را بگیرید.
 • در منوی بالا، وارد بخش File شده و گزینه Print را برگزینید.
 • در ادامه به بخش Setting ورود یافته و Print Selection را جهت انتخاب، مد نظر قرار دهید.
 • در آخر با انتخاب آیتمی همچون Print، پرینتر شروع به چاپ نمودار خواهد کرد.

شیوه دیگر

شیوه دیگری که برای پرینت گرفتن در اکسل، به ویژه پرینت نمودار می توانید در پیش بگیرید؛ بدین شرح می باشد:

 • ابتدا قسمتی از اکسل یا همان نمودار را سلکت کنید.
 • در مرحله دوم از چاپ نمودار در اکسل، وارد بخش Page Layout شده و روی آن بزنید.
 • اقدام بعدی شما، انتخاب Print Area و بعد از آن، Set Print Area خواهد بود.
 • حالا به منوی بالا مراجعه کرده و روی قسمت File بزنید. در ادامه، به انتخاب گزینه Print بپردازید.
 • در بخش Setting، اقدام به انتخاب Print Active Sheets نمایید.
 • در انتها از قسمت بالای صفحه، Print را برگزیده تا عملیات چاپ شروع شود.

نحوه پرینت گرفتن از نمودار در اکسل

چگونه در اکسل پرینت تمام صفحه بگیریم؟

برای پرینت گرفتن در اکسل به صورت تمام صفحه می بایست این گام ها را یکی پس از دیگری بردارید:

 • ورود به بخش File و انتخاب گزینه Print
 • کلیک بر روی Print Active Sheets
 • انتخاب Print Entire Workbook

نحوه چاپ اکسل در یک صفحه

یکی دیگر از دغدغه کاربران در خصوص پرینت گرفتن در اکسل، چاپ آن در یک صفحه می باشد. این افراد باید مراحل زیر را جهت دستیابی به نتیجه مطلوب، سپری نمایند:

 1. ورود به بخش Page Layout
 2. کلیک بر روی فلش کوچک، در قسمت راست و پایین آن
 3. ورود به قسمت نخست یعنی Page و علامت زدن تیک Fit To در بخش Scaling
 4. وارد نمودن عدد یک در هر دو بخش
 5. فشردن کلید OK جهت سیو نمودن تغییرات نهایی

توجه

برای صفحاتی که عرض زیادی دارند؛ می بایست در قسمت Fit To و در مستطیل اول آن، عدد ۱ و در مستطیل دوم عدد ۹۹۹ را وارد نمایید.

چگونه در اکسل، پرینت پشت و رو بگیریم؟

اگر هدفتان از گرفتن پرینت در اکسل، این است که صفحات را به صورت پشت و رو چاپ کنید؛ باید اقداماتی را به ترتیب طی کنید. این در حالتی است که پرینتر شما قابلیت چاپ پشت و رو را داشته باشد:

 • کلیک بر روی قسمت File در منوی بالا و ورود به بخش Print
 • انتخاب گزینه ای به نام Properties
 • ورود به بخش Finishing
 • انتخاب حالت ۲-Slide Printing برای Print Style

توجه

در صورت عدم برخورداری پرینتر از قابلیت چاپ پشت و رو، می بایست در یک مرحله از صفحات فرد پرینت گرفته و در مرحله بعد، صفحات زوج را برای پرینت انتخاب کنید.

علت کوچک شدن پرینت در اکسل چیست؟

سایت ساپورت ماکروسافت در این زمینه می نویسد که یکی از مشکلاتی که کاربران هنگام پرینت گرفتن در اکسل با آن مواجه می شوند؛ کوچک شدن پرینت است که از Pager Size در تنظیمات Print نشات می گیرد. برای رفع این مشکل می توان  از بخشی به نام Statement کمک گرفت. کافیست در این قسمت، A4 یا A5 را برگزینید.

اگر پس از انتخاب این آیتم ها، همچنان مشکل ادامه داشت، وارد بخش Print شده و اندازه حاشیه ها را در قسمت  Margins، کاهش دهید.

هر آنچه درباره پرینت گرفتن در اکسل باید بدانید

تنظیم صفحه در اکسل برای پرینت

برای تنظیم صفحه در اکسل برای پرینت باید از بخش Page Setup وارد بخش Header & Footer Elements (Design)  شده و در قسمت Page، روی Page Number بزنید. بعد از انتخاب مقدار دلخواه در این قسمت و تایید نهایی آن، به قسمت بعدی یعنی Footer/Header وارد شده و گزینه های Custom Header و Custom Footer را جهت کلیک انتخاب نمایید. سپس محتوای مورد نظر را در هر یک از بخش های Left Selection، Center Selection و Right Selection وارد کنید. در ادامه با انتخاب گزینه Print، اجازه دهید عملیات چاپ یا پرینت گرفتن در اکسل آغاز شود.

تنظیم خط چین پرینت در اکسل

اگر خواهان تنظیم خط چین پرینت در اکسل هستید، می توانید با انجام این اقدامات به نتیجه مورد نظر دست یابید:

 • با کلیک بر روی منوی Home، کار خود را شروع کنید.
 • وارد قسمت Font شده و Border را برگزینید.
 • با کلیک بر روی فلش کوچکی که کنار این ابزار واقع شده، وارد بخش دیگر شده و آنجا Line Style را بیابید.
 • فلشی در سمت راست آن وجود دارد که باید روی آن کلیک انجام دهید.
 • به انتخاب خط چین مورد نظر بپردازید.
 • با کلیک بر روی فلش واقع در قسمت کناری این ابزار، کارتان را ادامه دهید.
 • از میان کادرهای ظاهر شده، گزینه ای که مد نظرتان است را انتخاب نمایید.

این روزها همه اکسل بلدند؛ شما چطور؟!

اگر پاسختان به این سوال، منفی است؛ پس واقعا وقت آن رسیده تا فکری کرده و بیش از این، توانایی هایتان را نادیده نگیرید. شما توانایی این را دارید که اکسل یا هر یک از برنامه های مایکروسافت آفیس را فرا گرفته و با آن، موقعیت های بهتری را تجربه کنید. این حق شماست. با شرکت در دوره آموزش مقدماتی تا پیشرفته اکسل ۲۴ وب لرن، یک فرصت طلایی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. آن را غنیمت بشمارید! برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این دوره، به صفحه دوره آموزش اکسل مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این متن به چگونگی پرینت گرفتن در اکسل پرداختیم و نحوه پرینت در حالت های مختلف را توضیح دادیم. اگر روش های گفته شده را به کار بندید، متوجه خواهید شد که این کار بسیار ساده است و بر خلاف تصور شما، امر پیچیده ای به نظر نمی رسد. این اقدام شاید فقط چند دقیقه از وقت شما را بگیرد.

سوالات متداول

طرز پرینت گرفتن در اکسل چگونه است؟

روش مناسب جهت انجام این کار را معرفی کردیم. به قسمت های نخست متن مراجعه فرمایید.

برای پرینت گرفتن اکسل در برگه A4 چه باید کرد؟

مراجعه به بخش Setting>> انتخاب A4 برای قسمت چهارم از تنظیمات اکسل>> تغییر گزینه های A5 یا Letters به A4.

چطور می توان از اکسل به صورت تمام صفحه، پرینت گرفت؟

با اجرای این دستور به نتیجه مناسب دست خواهید یافت:

ورود به بخش File  و انتخاب گزینه Print>> کلیک بر روی Print Active Sheets>> انتخاب Print Entire Workbook.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا