آموزش راست چین و چپ چین کردن اکسل

آموزش راست چین و چپ چین کردن اکسل

یکی از مهمترین نرم افزارهای حسابداری، اکسل است. یکی از چالش هایی که در رابطه با این نرم افزار وجود دارد؛ راست چین و چپ چین کردن اکسل می باشد. اکسل مربوط به اندروید و همینطور هر کدام از اکسل های ۲۰۰۳، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ با این چالش مواجه می باشند. در ادامه، نکات آموزشی لازم راجع به راست چین و چپ چین کردن اکسل را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

نحوه راست چین و چپ چین کردن اکسل

اگر خواهان کسب اطلاعاتی درباره عملیات راست چین در اکسل هستید؛ اگر با نحوه چپ چین کردن در اکسل آشنا نیستید؛ این آموزش برای شما مفید خواهد بود. پیش از هر چیز باید ببینید اکسل پیش روی شما دارای کدام جهت می باشد. اگر جهت چینش آن چپ باشد؛ ستون A و سطر ۱ را در قسمت چپ اکسل خواهید دید. لذا نیازمند انجام تغییراتی برای راست چین کردن در اکسل خواهید بود. با بررسی اولین سطر و ستون و مکان قرارگیری آنها می توانید متوجه راست چین بودن یا چپ چین بودن اکسل شده و تغییر جهت های لازم را انجام دهید.

آموزش تغییر جهت اکسل از چپ به راست

به طور کلی جهت اصلی برنامه microsoft اکسل، چپ می باشد. بنابراین اگر می خواهید عملیات راست چین کردن را انجام دهید؛ باید مراحلی را طی نمایید. پس از آن شاهد انتقال سطرها و ستون ها به سمت راست خواهید بود. حالا برای راست چین کردن اکسل کافیست کلیدهای جانبی Alt + F + T را فشار داده تا به گزینه ای به نام Options دسترسی پیدا کنید. از طریق این گزینه، آیتم Advanced را انتخاب کرده تا وارد بخش Display options (کاربرگ) شوید. اگر تیک مربوط به Show sheet right-to-left فعال است؛ آن را غیر فعال نمایید. فراموش نکنید که برای تایید نهایی، حتما کلید Ok را بفشارید.

اکنون باید اقدامات لازم جهت تغییر برگه اکسل از راست به چپ صورت گیرند. گاهی ممکن است در شیت های جدید به دلیل تنظیم بودن جهت برگه پیش فرض روی راست به چپ، با مشکلاتی مواجه شوید. برای اینکه بتوانید بر این مشکل غلبه کنید، می بایست از طریق Advanced به بخش Display مراجعه نموده و تیک گزینه Right-to-left را فعال کنید. در این صورت، جهت پیش فرض عوض می شود. در نهایت با فشردن کلید OK، تاییدات نهایی را انجام دهید.

آموزش تغییر جهت اکسل از راست به چپ

اگر جهت چینش اکسل، راست است و قصد دارید عملیات تغییر جهت از راست به چپ را انجام داده یا به اصطلاح، اکسل را چپ چین کنید؛ می توانید با مراجعه به منوی بالا در نرم افزار اکسل و یافتن گزینه ای به نام Page Layout، کار را آغاز نمایید. اقدام بعدی شما، انتخاب گروه Sheet Option از میان گزینه های موجود می باشد. پس از آن می بایست Sheet-Right-to-Left را برای کلیک کردن انتخاب نمایید. با انجام این حرکات ساده و راحت، روند چپ چین کردن شیت اکسل اتفاق افتاده و خواهید دید که ستون A و سطر ۱ به سمت چپ انتقال یافته اند.

راست چین و چپ چین کردن اکسل را چطوری انجام بدیم؟

نحوه راست چین و چپ چین کردن اکسل به صورت دائمی

راست چین و چپ چین کردن اکسل به صورت دائمی در مقایسه با تغییراتی که به صورت موقت انجام می شوند؛ روش بهتری است. در این وضعیت، هر بار که نرم افزار اکسل را باز کنید، دیگر نیاز به تغییر جهت آن نخواهید داشت و کارتان سریع تر راه می افتد. اکنون توضیحاتی را راجع به راست چین و چپ چین کردن در اکسل به طور دائم، ارائه خواهیم داد:

اقدامات نخست:

ابتدا وارد منوی بالای نرم افزار شده و گزینه File را پیدا کنید. پس از آن گزینه هایی در سمت چپ به شما نمایش داده می شوند که می بایست از میان آنها گزینه Option را برگزینید. پس از انتخاب این گزینه، پنجره ای تازه در سمت چپ گشوده می شود که حاوی عبارات متعددی است. از میان این آیتم ها می توانید گزینه Advanced را انتخاب نمایید. حالا به سمت راست مراجعه کرده و وارد بخش Default Direction شوید.

راست چین و چپ چین کردن اکسل به طور دائمی

اقدامات بعدی:

از میان دو آیتمی که در قسمت پایین واقع شده اند؛ باید یکی را انتخاب نمایید. اگر هدف شما، راست چین کردن اکسل باشد؛ باید تیک مربوط به Right-to-Left را فعال نمایید. اگر هدفتان، چپ چین کردن اکسل باشد؛ می بایست تیک گزینه بعدی یعنی Left-to-Right را فعال کنید.

افزودن قابلیت راست چین و چپ چین کردن اکسل به دسترسی سریع

دسترسی سریع، نام بخش خاصی از نرم افزار اکسل است که می توانید با افزودن قابلیت راست چین و چپ چین کردن در اکسل به این بخش، خیلی راحت و فوری، عملیات تغییر جهت چینش اکسل را انجام دهید. بدون اینکه نیاز به پیمودن مراحل متعدد در این باره داشته باشید. برای تحقق این هدف، نیاز به انجام این مجموعه از اقدامات خواهید داشت:

اقدامات اولیه:

از طریق منوی بالا وارد بخش File شده و گزینه Option را برگزینید. پس از آن با یک پنجره جدید مواجه خواهید شد که حاوی آیتم هایی است. از میان آیتم های واقع در قسمت چپ، Quick Access Toolbar را انتخاب نمایید. پس از آن فیلدی با عنوان  Choose Commands From به شما نشان داده می شود که از قسمت کشویی واقع در پایین این فیلد، می بایست All Commands را برگزینید. پس از انتخاب آن، گزینه های مختلفی به شما نشان داده می شوند. آیتمی که باید انتخاب کنید؛ Right-to-Left-Document می باشد.

اقدامات ثانویه:

در مراحل بعدی با زدن دکمه Add، این آیتم به سمت راست انتقال یافته و به لیست دسترسی سریع اضافه می گردد. در آخر، گزینه OK را بزنید تا تغییرات فوق، سیو شوند. پس از آن می توانید از قابلیت راست چین و چپ چین کردن اکسل به صورت کاملا سریع بهره برده و تغییرات لازم در خصوص جهت های اکسل را انجام دهید.

راست چین و چپ چین کردن اکسل چجوریه؟

راست چین و چپ چین کردن اکسل با کمک کلیدهای جانبی

اگر مایل به استفاده از کلیدهای جانبی برای تغییر جهت اکسل هستید؛ می توانید با فشردن کلیدهای Alt + p + SL، عملیات راست چین و چپ چین کردن اکسل را انجام دهید.

راست چین و چپ چین کردن اکسل در اندروید چگونه صورت می گیرد؟

این اقدام هم شبیه به مراحل گفته شده در قسمت های بالاست. با این تفاوت که در اندروید نمی توان از کلیدهای جانبی برای تغییر جهت اکسل بهره برد.

با آموزش اکسل، به یک کاربر حرفه ای تبدیل شوید

با افزایش آگاهی و اطلاعات خود راجع به برنامه اکسل می توانید مسیر پیشرفت را به روی خود باز کنید. اکسل نیز مانند بسیاری از برنامه های مایکروسافت، جایگاه ویژه ای داشته و یادگیری آن می تواند تغییرات مثبتی در وضعیتتان ایجاد نماید. با دریافت دوره اکسل مقدماتی تا پیشرفته ۲۴ وب لرن، هر آنچه که نیاز است راجع به این برنامه بدانید را خواهید آموخت. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این دوره، به صفحه دوره آموزش اکسل مراجعه کنید.

کلام پایانی

اکسل یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری است که در مشاغل مختلف مورد توجه قرار گرفته است. راست چین و چپ چین کردن اکسل یکی از بیشترین معضلاتی است که کاربران این نرم افزار با آن مواجه هستند. با روش های گفته شده تا به اینجا می توانید به سادگی، تغییر جهت اکسل را انجام دهید. همچنین با افزودن این قابلیت به دسترسی سریع و یا استفاده از کلیدهای جانبی، کار شما راحت تر می شود.

سوالات متداول

  1. کوتاه ترین و سریع ترین روش برای راست چین و چپ چین کردن اکسل کدام است؟

سریع ترین روش با استفاده از کلیدهای جانبی صورت گرفته و برای این کار می توانید از کلیدهای Alt + p + SL استفاده نمایید.

  1. آیا امکان تنظیم پیش فرض تغییر جهت اکسل به راست در برنامه اکسل وجود دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال مثبت است. برای این کار کافیست این دستورالعمل را اجرا نمایید:

File >> Options >> Advanced >> Default Direction >> Right-to-Left

  1. کدام یک از کلیدهای جانبی به راست چین کردن اکسل کمک می کنند؟

شما با استفاده از کلیدهای Alt + F + T می توانید این اقدام را انجام دهید. البته پس از آن، نیازمند طی مراحل دیگر خواهید بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا