تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور

دو نمونه از محبوب ترین و پرطرفدارترین نرم افزارها که توانسته اند جایگاه ویژه ای در میان کاربران امور گرافیکی پیدا کنند؛ فتوشاپ و ایلوستریتور می باشند. این دو، از برنامه های شرکت Adobe محسوب شده و اموری همچون طراحی های گرافیکی را به ثمر می رسانند. با توجه به اینکه انتخاب هر کدام از این نرم افزارها برای کاربران، دشوار به نظر رسیده و نمی دانند کدام یک را باید استفاده نمایند؛ لذا قصد داریم تا به بیان تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور بپردازیم. قطعا با بررسی این تفاوت ها، به جواب این سوال خواهید رسید: ایلاستریتور یا فتوشاپ؟

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور در چیست؟

فتوشاپ را می توان یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش عکس معرفی کرد. برنامه ای که مبتنی بر طراحی گرافیکی است و امکان خلق و ویرایش هنرهای دیجیتال و امور گرافیکی را به کاربران می دهد.

ایلوستریتور نیز دارای طراحی بُرداری می باشد. این نرم افزار منجر به ایجاد تصاویر و امور هنری و همچنین نقشه ها و جداول شده و ابزارهای پیچیده ای را برای طراحی دارد. در ادامه با بررسی تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور، بیشتر به کارکرد هر یک و مهمتر از همه، فرق بین آنها پی خواهید برد:

۱. کدام یک قدیمی تر است؟!

تاریخ ظهور و پیدایش فتوشاپ و ایلوستریتور، یکسان نبوده است. یکی از آنها از لحاظ قدمت بر دیگری پیشی گرفته و توانسته به عنوان یکی از قدیمی ترین نرم افزارهای گرافیکی شناخته شود. این رتبه، از آن ایلوستریتور گردیده است. این برنامه پرکاربرد در سال ۱۹۸۷ یعنی سه سال زودتر از فتوشاپ (سال ۱۹۹۰) پا به عرصه ظهور نهاد. بنابراین می توان گفت ایلوستریتور از پیشکسوتان میدان بوده و اولین ورژن آن در همان سالی که گفتیم، توسط شرکت Adobe ارائه گردید.

نگاهی به تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور

۲. Raster و Vector، اصلی ترین تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور

اگر بخواهیم به مهمترین تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور بپردازیم، می توانیم به تکنیک های مختلف تصویرسازی در آنها اشاره کنیم. فتوشاپ از تکنیک Raster یا پیکسلی جهت خلق تصاویر بهره می برد. این بدان معناست که هر کدام از تصاویر دارای پیکسل های بسیار زیادی بوده و تعداد آنها بالغ بر چند میلیون است. در نتیجه هنگامی که بخواهید تصویری را در این نرم افزار باز کرده و روی آن زوم انجام دهید، خواهید دید که یک تصویر پیکسلی پیش رویتان ظاهر می گردد. تصویری که کیفیت اولیه را ندارد.

در ایلوستریتور از چه تکنیکی استفاده می شود؟ این برنامه مبتنی بر تکنیک Vector یا بُرداری است. بردارها به اشکالی با خطوط صاف اشاره داشته و امکان مقیاس بندی در اندازه های مورد نظر شما را به وجود می آورند. پس از آن نیز خطوط در همان حالت نخست باقی مانده و تغییر نخواهند یافت.

ساده تر بگوییم فتوشاپ، تصاویری را به شما تحویل می دهد که از دور، بی عیب و تمیز دیده می شود؛ اما وقتی این تصاویر را زوم می کنید، با واقعیت دیگری روبرو می شوید. مثل نقاشی با یک قلم مو که اشکال بی نظمی را به وجود خواهد آورد. ایلوستریتور نیز تصاویری را تحویلتان می دهد که هم از نزدیک و هم از دور، تمیز به نظر می رسند. تصاویری که مانند برش یک عکس از روی کاغذ و چسباندن آن بر روی صفحه ای دیگر می باشند.

۳. دارای لایه ها و محوطه های کاری منحصر به فرد

با نگاهی به تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور و طبق گفته های سایت رسمی adobe، متوجه می شویم این دو دارای لایه های متمایز و همینطور محیط های کاری متفاوت می باشند. یعنی چه؟ یعنی اگر در فتوشاپ، محیط کاری خاصی را تعریف کرده باشید، امکان خروج از آن تا پایان کار را نخواهید داشت. شما ملزم به انجام تمامی امور در همان محیط مشخص شده خواهید بود. در خصوص لایه های فتوشاپ باید بگوییم امکان درج یک شیء در هر لایه از آن وجود دارد، نه بیشتر.

در ایلوستریتور، اینطور نیست و محیط کاری آن، دست و پاگیر نخواهد بود. در نتیجه قادر خواهید بود که در محدوده های مورد نظرتان، آیتم های متعددی را وارد کرده و یا آنها را خارج سازید. در رابطه با لایه ها نیز می توان گفت امکان وارد نمودن چندین شیء مختلف در هر لایه از ایلوستریتور وجود دارد.

فرق فتوشاپ و ایلوستریتور

۴. فرمت فایل خروجی باعث تفاوت در میان آنها شده است

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور را می توان مربوط به فایل خروجی هر یک دانست. فایل های پیکسلی که متعلق به فتوشاپ می باشند، دارای فرمت های JPG و PNG هستند. این در حالی است که فایل های بُرداری متعلق به ایلوستریتور از فرمت های AI ، EPS و SVG تشکیل یافته اند.

در فتوشاپ، امکان ذخیره یک فایل PSD که دارای متن و لایه های تصاویر است، وجود دارد. امکان دستیابی شخص دیگر به همین فایل وجود داشته و او می تواند ویرایش های لازم را انجام دهد. همچنین اگر این فرد صلاح ببیند، می تواند تغییرات اعمال شده از سوی شما را کنسل نماید. در هر حال جهت دستیابی به فرم نهایی یک تصویر پیکسلی، باید خروجی آن به صورت JPG یا PNG انجام گیرد. با این اقدام، ادغام لایه ها صورت گرفته و دیگر تغییرات ناشی از آنها قابل لغو نخواهند بود.

پروژه ای که در ایلوستریتور به عنوان پروژه نهایی تعریف می شود، دارای فرمت AI یا SVG است. در حقیقت حفظ متن و لایه های جداگانه در این فایل ها صورت گرفته و امکان باز کردن و ویرایش فایل توسط فرد دیگر وجود خواهد داشت. همچنین امکان سیو نمودن پروژه به صورت JPG یا PNG وجود دارد. هر دو نرم افزار دارای نتایج مشابهی بوده و تنها نحوه دستیابی به این نتیجه در آنها متفاوت است.

۵. متفاوت از لحاظ clipping و artboard

Clipping به معنای ماسکه کردن است که در بخش پایینی فتوشاپ صورت می گیرد. همین امر در ایلوستریتور نیز صورت می گیرد، با این تفاوت که شی در بخش بالایی ماسک (پنهان) می گردد.

در رابطه با تعداد صفحات artboard هر یک می توان گفت فتوشاپ حاوی یک صفحه بوده که تمامی لایه ها در آن جای گرفته اند. در مقابل، ایلوستریتور فایل های مد نظرتان را در چند صفحه تقسیم می نماید.

فتوشاپ بهتره یا ایلستریتور؟

۶. رنگبندی، مهمترین فاکتوری که تفاوت ها را رقم زده است

تصاویر خلق شده توسط فتوشاپ، به دنیای واقعی، نزدیک بوده و طبیعی تر به نظر می رسند. این بدان معناست که طراحان با استفاده از فتوشاپ می توانند تصاویر واقعی را به راحتی ساخته و آنها را ویرایش نمایند. بنابراین طراحانی که طراحی پوستر انجام می دهند، می توانند از برنامه فتوشاپ بهره گیرند.

در ایلوستریتور نیز فرآیند رنگبندی به طور دقیق صورت گرفته و از این رو می توان آن را گزینه ای ایده آل جهت طراحی لوگو دانست؛ چرا که این کار، مستلزم دقت بیشتری بوده و نتایج حاصل آن، واضح می باشد.

به بیان ساده تر می توان گفت ایلوستریتور، قدرت بیشتری در خلق تصاویر تازه همچون طرح های لوگو را دارد. در عوض فتوشاپ، تصاویری که از قبل وجود داشته اند را به نحوی بهتر ویرایش خواهد کرد.

۷. کدام یک بزرگنمایی بهتری انجام می دهند؟

با توجه به اینکه فتوشاپ مبتنی بر سیستم پیکسلی است، زوم یا بزرگنمایی تصاویر در آن، نتایج چندان جالبی در پی نخواهد داشت و گاها افت کیفیت رخ می دهد. در مقابل، همان طور که در مقاله تفاوت کورل و ایلوستریتور هم گفتیم، ایلوستریتور که سیستمی مبتنی بر فرمول های ریاضی می باشد، با ثابت نگه داشتن ابعاد تصاویر باعث می شود تا بتوانید هر اندازه که بخواهید تصویر مورد نظرتان را زوم کنید، بدون اینکه با کاهش کیفیت روبرو شوید.

۸. انتخاب در فتوشاپ و ایلوستریتور، متفاوت به نظر می رسد

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور، محدود به موارد ذکر شده نیست، بلکه این تفاوت، گسترده تر است. یکی از تفاوت هایی که باعث تمایز این برنامه ها از هم شده، فرآیند انتخاب در آنهاست. در فتوشاپ می توانید ناحیه مشخصی را انتخاب نموده و در همان ناحیه، ویرایش های لازم را انجام دهید.

این در حالی است که ایلوستریتور، امکان انتخاب شیء ها را به وجود آورده و انتخاب محدوده در آن معنایی ندارد.

۹. تعداد بوم ها، موثر در تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور

ایلوستریتور نه تنها از لحاظ تعداد صفحات، دارای مزیت بیشتری است، بلکه از نظر تعداد بوم (Convas) نیز همینطور می باشد. این یعنی اینکه نرم افزار فوق حاوی چند بوم می باشد؛ ولی در فتوشاپ، فقط یک بوم وجود دارد.

فتوشاپ یاد بگیریم یا ایلوستریتور؟

۱۰. متفاوت از نظر کاربرد

تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور، تنها مختص به ویژگی های آنها نیست، بلکه کاربردهای این دو را نیز در بر می گیرد. در این صورت می توان گفت فتوشاپ دارای کاربردی مجزا بوده و اموری همچون ویرایش رنگ مربوط به تصاویر مختلف، ویرایش کلی عکس و روتوش را انجام می دهد.

ایلوستریتور نیز به منظور انجام امور مهمی همچون طراحی لوگو، طراحی جلد کتاب های مصور، ساخت موشن گرافیک و … مورد استفاده و توجه قرار گرفته است.

ایلوستریتور و فتوشاپ یاد بگیرید تا در میدان پیشرفت، اول باشید

فتوشاپ و ایلوستریتور که به مهمترین مهارت های شغلی تبدیل گردیده اند، علاوه بر اینکه فرصت های شغلی و درآمدی عالی را در اختیارتان می گذارند، باعث می شوند تا در عرصه پیشرفت، موفق به کسب رتبه های برتر شوید. بنابراین کمی بیشتر به این موضوع فکر کرده و دوره آموزش فتوشاپ و دوره ایلوستریتور ۲۴ وب لرن را از دست ندهید. آموزش هایی ساده و کاربردی که هر کجا به کارتان می آیند.

کلام پایانی

اگر تا به حال این سوال، ذهنتان را پر کرده بود که فتوشاپ بهتر است یا ایلوستریتور؟ حالا با ارائه متنی جامع راجع به تفاوت های این دو برنامه، متوجه خواهید شد که کدام یک به دردتان می خورند. اگر حوزه کاری شما، بیشتر به ادیت عکس ها مربوط می شود، فتوشاپ، انتخابی شایسته برایتان خواهد بود. اگر نه، برای طراحی لوگو و امور مشابه آن می توانید از برنامه ایلوستریتور استفاده نمایید.

سوالات متداول

فتوشاپ یا ایلوستریتور؟

پس از بررسی تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور و مطالعه این موضوع در قسمت بالا، پاسخی درخور برای این سوال خواهید یافت.

آیا از فتوشاپ می توان در طراحی لوگو استفاده کرد؟

برای خلق طرح های جدید، ایلوستریتور، انتخاب بهتری است؛ چرا که این برنامه، مبتنی بر فرمول های ریاضی بوده و نتایج دقیق تری ارائه می دهد.

یکی از دلایل برتری ایلوستریتور نسبت به فتوشاپ چیست؟

ایلوستریتور، قدرت زوم بیشتری داشته و با زوم کردن تصاویر در آن، افت کیفیت رخ نمی دهد؛ اما در فتوشاپ، کاهش کیفیت اتفاق می افتد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا