کاربردهای ایلوستریتور چیست؟

کاربردهای ایلوستریتور چیست؟

ایلوستریتور که به نرم افزاری بسیار محبوب در این روزها تبدیل شده، کار طراحان گرافیکی را آسان نموده و با برخورداری از ابزارها و امکانات متعدد، توجه آنها را جلب کرده است. ایلوستریتور نه تنها یک نرم افزار موثر محسوب می شود، بلکه یک ابزار پولساز نیز به شمار می آید. ابزاری که اگر آن را کاملا بلد باشید و راجع به کاربردهایش، اطلاعات کسب کنید، قطعا امکان کسب درآمد از آن را هم پیدا خواهید کرد. در ادامه راجع به کاربردهای ایلوستریتور صحبت خواهیم کرد.

درباره کاربردهای ایلوستریتور چه میدانید؟

آیا میدانید چرا نام ایلوستریتور را برای این نرم افزار انتخاب کرده اند؟ Illustration که یک کلمه انگلیسی و لاتین است، معنایی همچون تصویرسازی را به همراه داشته و از همین رو آن را برترین نرم افزار تصویرسازی خطاب کرده اند. در حقیقت هدف اصلی از طراحی این برنامه، پیاده سازی تصاویر و طراحی است. در نتیجه ایلوستریتور را می توان یک نرم افزار تخصصی دانست که توانسته تصویرسازان را به اهدافشان برساند. در ادامه بشنوید از کاربردهای ایلوستریتور که حتما برایتان جالب خواهد بود:

۱. با ایلوستریتور، طراحی فونت های دلخواهتان را در دست بگیرید

یکی از کاربردهای ایلوستریتور که باعث شده محبوبیت این برنامه، دو چندان گردد، امکان طراحی فونت است. هر طرحی که از فونت دلخواهتان را در ذهن داشته باشید، با حضور ایلوستریتور، جرات به اجرا درآوردن این طرح را پیدا خواهید کرد. این برنامه به شما امکان می دهد تا یک فونت عالی طراحی کرده و آن را به معرض نمایش برای فروش بگذارید. قطعا شرکت هایی که کارشان عرضه فونت به وبسایت ها و اپلیکیشن های مختلف می باشد، این فونت ها را به قیمت بی نظیر از شما خریداری کرده و امکان کسب درآمد بسیار خوبی را از این طریق به وجود خواهند آورد. یکی از سایت هایی که توانسته در این حوزه فعالیت نماید، ایران سنس است که با نگاهی به وبسایت آن، متوجه اصل ماجرا خواهید شد.

۲. منو، کاتالوگ و بروشورهای زیبا خلق کنید

یکی از کارهایی که می توان با تکیه بر برنامه ایلوستریتور انجام داد؛ طراحی و خلق بهترین منوها، بروشورها و کاتالوگ هاست. امروزه بسیاری از مدیران کسب و کارها همچون مدیران رستوران ها از طراحانی که کار با این برنامه را بلدند، خواسته اند تا جذاب ترین و متمایزترین منوهای رستورانی را برای آنها به اجرا درآورند. این انتظار را می توان با ایلوستریتور به خوبی برآورده کرد.

یکی از مزایایی که نرم افزار فوق داشته و باعث کاربرد آن در این حوزه ها شده، خروجی با فرمت PDF است. در نتیجه می توانید با کمک آن، خلاقانه ترین و جذاب ترین طرح ها را به منو، کاتالوگ و بروشورهای مختلف هدیه کنید.

۳. طراحی اینفوگرافیک، لذت بخش تری کاری که می توان انجام داد

یکی از کاربردهای ایلوستریتور که توجه کاربران را به دنبال داشته، طراحی اینفوگرافیک است. تجسم اطلاعات در قالب هایی خاص، یکی از اقدامات ویژه ای است که در این حوزه صورت می گیرد. اینفوگرافیک به سرعت در حال رشد و همه گیر شدن بوده و آینده درخشانی در انتظار آن است.

اگرچه طراحی اینفوگرافیک را می توان با کمک نرم افزارهای دیگری مثل فتوشاپ هم انجام داد، اما مسئله ای که باید به آن توجه کرد، این است که ایلوستریتور از برخی قالب ها و اشکال، بهتر پشتیبانی نموده و مراحل اجرای آنها را سریع تر می سازد. یکی دیگر از امتیازات این برنامه، عدم کاهش کیفیت به هنگام چاپ طرح های سایز بزرگ می باشد.

طراحی با ایلوستریتور

۴. موشن گرافیست ها دستتان را به گرمی می فشارند

اگرچه موشن گرافیست ها یک متخصص به شمار آمده و متحرک کردن المان های مختلف در محتواهای تصویری را ماهرانه انجام می دهند، اما ممکن است همین افراد، تخصص چندانی در طراحی کاراکترها و المان ها نداشته باشند. بنابراین نیاز به حضور کسانی که با ایلوستریتور کار کرده اند، بیش از پیش احساس شده و این افراد می توانند با موشن گرافیست ها وارد همکاری شوند. در نهایت، فرصتی مناسب برای همکاری این دو گروه مهیا شده و امکان پذیرش پروژه های بیشتر با دستمزد بهتر نیز به وجود می آید.

۵. چه چیزی راحت تر از طراحی محصولات چاپی و البسه؟!

یکی از دلایلی که سبب ترویج ایلوستریتور در بخش طراحی پارچه های متعلق به لباس و همچنین محصولات چاپی شده، برخورداری از خروجی وکتور است. در نتیجه کیفیت حفظ شده و دستخوش تغییر نمی گردد. الگوهایی که در چاپ پارچه مورد استفاده قرار می گیرند، قابل طراحی با ایلوستریتور می باشند.

همچنین برای انجام امور دیگر همچون طراحی لباس و برش الگوهای لباس نیز می توان به آن متکی شد. طراحانی که در حوزه طراحی پارچه، لباس و مد فعالیت می کنند، به کاربردهای ایلوستریتور در این بخش ها، نیاز مبرم پیدا خواهند کرد.

۶. لذت ترسیم نقش هایی زیبا در نقاشی دیجیتال

به نقاشی هایی که توسط قلم های نوری یا ماوس ها ترسیم می گردند، نقاشی دیجیتال گفته می شود. از این نقاشی ها می توان در فضاهای مجازی یا شبکه های اجتماعی و پلتفرم های اینترنتی بهره جست. همچنین امکان استفاده از نقوش دیجیتالی در انواع جلدها، کاورهای موسیقی، پوسترهای تبلیغاتی و بسته بندی متعلق به محصولات مختلف همچون خوراکی ها وجود دارد. ایلوستریتور، این امکان را به شما می دهد که این نقاشی ها را به سرعت هرچه تمام تر بکشید و از آنها نهایت لذت را ببرید!

ممهم ترین کاربردهای ایلوستریتور

۷. طراحی جلد کتاب، امکانی دیگر

با نگاهی به کاربردهای ایلوستریتور در می یابیم این نرم افزار موثر، فرصتی عالی برای انجام کارهای مختلف را به وجود آورده است. شما می توانید با کمک این نرم افزار، به آسانی طرح هایی را جهت اجرا در جلد کتب به روی صفحه بیاورید.

با الهام گرفتن از طرح ها و ایده هایی که ناشران و نویسندگان کتاب ها پیشنهاد می دهند، می توانند بهترین طراحی ها را در این زمینه انجام داد. ایلوستریتور، امکان اجرای طرح های پیچیده را نیز فراهم می سازد؛ کاری که از عهده سایر نرم افزارها مثل فتوشاپ، خارج است.

۸. هر طرحی را روی بنرهای تبلیغاتی به اجرا درآورید

با کمک ایلوستریتور می توان هر طرحی را با هر سایزی و با بالاترین کیفیت روی بنرهای تبلیغاتی به نمایش درآورد. در این صورت، راهی جز جلب نگاه و توجه مخاطب، باقی نخواهد ماند. ایلوستریتور نه تنها توانایی اجرای طرح های پیچیده را دارد، بلکه آنها را بدون افت کیفیت و در سایز و اندازه های بزرگ به تصویر می کشد.

۹. آیکون متعلق به اپلیکشن ها و وبسایت ها را به دلخواه طراحی کنید

برای طراحی آیکون متعلق به وبسایت ها و اپلیکشن های موبایلی می توانید دست به دامن ایلوستریتور شوید. این نرم افزار تخصصی، انواع آیکون ها اعم از آیکون های سفارشی را به زیبایی طراحی نموده و آنها را برای استفاده در وبسایت ها و اپلیکشن ها آماده می سازد.

مزایای ایلوستریتور

۱۰. لوگوهای یونیک، یکی دیگر از کاربردهای ایلوستریتور

یکی از دلایلی که خود سایت رسمی ادوبی هم می گوید که سبب محبوبیت روزافزون ایلوستریتور در بخش های گرافیکی شده و توجه گرافیست ها را برانگیخته، طراحی لوگوهای یونیک و بی نظیر است. این برنامه، قابلیت طراحی انواع فرم های پیچیده و ساده را داشته و خروجی هایی با کیفیت بالا و همراه با فرمت های متنوع همچون PDF، PSD، EPD، PNG، JPG و … را ارائه می دهد. پس از اینکه طراحی لوگو با ایلوستریتور را یاد گرفتید، می توانید به کسب درآمدهای بالا از آن فکر کنید! در مقاله طراحی لوگو با ایلوستریتور درباره این موضوع بیشتر صحبت کرده ایم که می توانید آن را هم مطالعه کنید.

۱۱. به عنوان یک متخصص در استودیوهای بازی سازی ظاهر شوید

ایلوستریتور علاوه بر اینکه در استودیوهای بازی سازی رواج یافته، در بخش های انیمیشن سازی نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین به عنوان یک متخصص می توانید در حوزه طراحی انیمیشن ها و بازی های موبایلی ظاهر شده و خوش بدرخشید.

۱۲. قالب های تخصصی و طراحی آنها به طرز ماهرانه

یکی از کاربردهای ایلوستریتور که همه را به تحسین وا داشته، طراحی قالب های تخصصی است. قالب هایی که می توان از آنها برای خلق محتواهای متعلق به شبکه های اجتماعی بهره برد. محتواهایی که با طرح ها و قالب های خلاقانه خود، فرصت دیده شدن پیدا می کنند!

ایلوستریتور مناسب چیست

با یادگیری ایلوستریتور، مسیرتان برای کسب درآمد، هموار می گردد

همانطور که متوجه شدید، کاربردهای ایلوستریتور، بسیار گسترده است و این موضوع، نشان می دهد که با یادگیری این برنامه کاربردی و پر فایده، چه نتایج و آینده ای در انتظارتان خواهند بود. ایلوستریتور علاوه بر اینکه به مهارت های شما می افزاید و آنها را توسعه می دهد، بلکه باعث هموار شدن مسیرتان جهت کسب درآمدهای کلان خواهد گردید. پس آن را جدی گرفته و کمی بیشتر روی یادگیری آن فکر کنید. با دریافت دوره آموزش صفر تا صد ایلوستریتور ۲۴ وب لرن می توانید فرصتی استثنایی جهت یادگیری این نرم افزار را به خود بدهید. این دوره توسط بهترین اساتید تدریس شده و بیانی ساده و قابل فهم دارد. بنابراین می توانید از آن، نهایت بهره را ببرید!

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره این دوره، می توانید به صفحه دوره آمورش ایلوستریتور مراجعه کنید.

کلام پایانی

تا به اینجا با کاربردهای ایلوستریتور آشنا شدید. شاید تا پیش از این تصور می کردید این برنامه فقط برای طراحی لوگو، مناسب می باشد؛ اما حالا می بینید که ایلوستریتور، کاربردی فراتر از این داشته و در بخش های مختلف مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. با نگاهی ژرف به مطالب بالا، بیشتر به کاربردهای آن پی خواهید برد.

سوالات متداول

کاربرد ایلوستریتور چیست؟

در قسمت بالا به کاربردهای ایلوستریتور پرداختیم. ناگفته نماند این نرم افزار در حوزه های دیگر نیز رواج یافته است.

امتیاز برتر ایلوستریتور نسبت به فتوشاپ در طراحی اینفوگرافیک چیست؟

ایلوستریتور، امکان طراحی طرح های مختلف را به سرعت به وجود آورده و از همه اشکال پشتیبانی می کند. ضمنا خروجی آن، با کیفیت تر است.

چرا از ایلوستریتور برای طراحی بنرهای تبلیغاتی استفاده می کنند؟

امکان اجرای طرح های پیچیده + قابلیت چاپ طرح های سایز بزرگ در بالاترین کیفیت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا