برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم ؟ | مبتدی تا پیشرفته

یادگیری کامپیوتر را از کجا شروع کنیم

یادگیری کامپیوتر را از کجا شروع کنیم

با درود به تمامی کاربران ۲۴ وب لرن. در این مقاله به معرفی برخی دوره های آموزشی لازم خواهیم پرداخت تا افرادی که قصد یادگیری کامپیوتر از صفر را دارند بتوانند مسیر روشنی برای شروع داشته باشند. زیرا بسیاری از افرادی که به تازگی وارد دنیای فناوری اطلاعات شده اند می پرسند که برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم . برای یادگیری کامپیوتر از صفر بسیاری از برنامه ها یا نرم افزار ها در حوزه کامپیوتر وجود دارند که هر کاربر کامپیوتر فارق از حوزه تخصصی که دنبال می کند باید بر آنها حداقل تسلط را داشته باشد. بعضی ها ترجیح می دهند با آموزش های گرافیکی مانند آموزش Adobe xd، آموزش فتوشاپ، آموزش جامع illustrator یا آموزش کامل کورل دراو کار خود را شروع کنند و به عنوان یک طراح گرافیک در زمینه های مختلفی مشغول به کار شوند. برخی دیگر با یادگیری نرم افزار های مجموعه آفیس مانند آموزش ورد و آموزش اکسل شروع به یادگیری کامپیوتر می کنند. اما سوالی که بسیاری از افراد در شروع از خود میپرسند این است که یادگیری کامپیوتر را از کجا شروع کنیم؟ در ادامه توضیح خواهیم داد که افرادی که قصد آموزش کامپیو تر از صفر را دارند بهتر است با شروع چه دوره هایی یادگیری کامپیوتر از صفر را استارت بزنند.

همچنین می توانید به توضیحات ویدیو تهیه شده توسط وبسایت چهارراه کامپیوتر برای درک بهترین روش یادگیری کامپیوتر نگاهی بندازیم.

برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم

بسیاری از برنامه های کاربردی به عنوان مبانی کامپیوتر شناخته میشوند و هر شخصی فارق از تخصصی که دنبال میکند باید به آنها مسلط باشد تا بتواند از پس امور روز مره خود با استفاده از آن برنامه های کاربردی پیش برود. برای مثال شما چه به عنوان حسابدار و یا طراح فوتوشاپ باید این مهارت را داشته باشید که زبان فارسی را به عنوان زبان دوم به تنظیمات ویندوز خود اضافه کنید. همچنین بهتر است بدانید که آیا قصد شما از یادگیری دنیای کامپیوتر استفاده های شخصی می باشد یا قصد دارید که برای راه اندازی کسل و کار اینترنتی خود وارد دنیای فناوری اطلاعات شوید. در ادامه مراحل یادگیری کامپیوتر را شرح میدهیم.

بهترین روش یادگیری کامپیوتر از نظر وبسایت Freecodecamp.org

 

در این قسمت به معرفی برخی مهارت های پایه ای لازم برای کاربران کامپیوتر خواهیم پرداخت.

آموزش ورد – Word

آموزش سریع ورد
آموزش برنامه ورد یکی از مهمترین دوره های آموزشی برای هر شخص می باشد

بدون شک یکی از مهمترین مجموعه های آموزشی مورد نیاز برای هر شخص مجموعه آفیس شرکت مایکروسافت می باشد. اولین نسخه این مجموعه در سال ۱۹۹۰ و حدود ۳۲ سال پیش بوده است. همانطور که از نام انگلیسی این مجموعه مشخص می باشد، این مجموعه عمدتا مخصوص امور اداری روزانه شرکت ها و سازمان ها می باشد. بنابر این هر شخصی که از خود می پرسد برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم می تواند آموزش نرم افزار ورد را به عنوان ابتدایی ترین مهارت مربوط به کامپیوتر شروع کند.

در بین برنامه های آفیس، برنامه ورد دارای اهمیت بسیار بالاتری می باشد. بدون در نظر گرفتن مسئولیت هر شخص در هر سازمانی افراد باید توانایی استفاده از این نرم افزار ویرایش متن را داشته باشند. می توان گفت که ۹۰ درصد نامه های اداری در هر سازمانی از طریق نرم افزار ویرایش متن ورد نوشته می شوند. پس بدون شک هر شخصی برای فعالیت در هر سازمانی نیاز با دانش کافی از نرم افزار ورد خواهد داشت. یکی

از دلایلی که مجموعه ۲۴ وب لرن دوره آموزش کار با برنامه ورد را به عنوان اولین آموزش خود منتشر کرد اهمیت بسیار زیاد این نرم افزار در بین افراد شاغل بوده است. اگر چه که افراد بسیار زیادی برای کسب و کار های خانگی و کسب و کار های اینترنتی نیاز به این نرم افزار دارند.

محصول آموزش ورد

چه کسانی بیشترین استفاده را از این نرم افزار دارند:

 • مدیران داخلی
 • حسابداران
 • مدیران عامل
 • اپراتورها
 • مترجمان زبان
 • دانشجویان و دانش آموزان
 • مشاغل خانگی مانند: ترجمه، تحقیق و پایان نامه
دوره پیشنهادی
جامع ترین آموزش ورد رایگان (Word) | آموزش کار با ورد

 

آموزش اکسل – Excel

اگر از خود می پرسید برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم دومین برنامه کاربردی بسیار مهم که هر شخصی فارق از فعالیتی که در حوزه کاری خود دارد و باید به آن مسلط باشد اکسل است. اکسل نیز یکی دیگر از مجموعه برنامه های کاربردی آفیس می باشد. اگر اهمیت اکسل کمتر از ویرایشگر متن ورد نباشد کمتر نخواهد بود.

تمامی جداولی که در هر ارگان و سازمانی طراحی می شود به واسطه اکسل می باشد. همچنین بسیاری از فرم های اداری شامل فرم های مرخصی روزانه، ساعتی و بسیاری از فرم های دیگر نیز به وسیله اکسل طراحی میشود. اگرچه که امکان طراحی آن به وسیله ورد نیز وجود دارد.

آموزش اکسل
آموزش اکسل حتی برای مشاغل و کسب و کار خانگی مفید است

همچنین یکی از پرطرفدارترین دوره های آموزشی موجود در اینترنت اکسل می باشد و کاربران علاقه مند به کسب و کار اینترنتی می توانند با آموزش اکسل و تسلط بر آن شروع به آموزش اکسل در بستر اینترنت و فروش دوره نمایند. همچنین می توانید از دوره آموزش اکسل وبسایت ۲۴ وب لرن که یکی از جامع ترین آموزش های اکسل در بستر اینترنت می باشد دیدن کنید.

اکسل به قدری قدرتمند می باشد که بسیاری از شرکت های کوچک از اکسل به جای نرم افزار های حسابداری استفاده میکنند. نا گفته نماند که بسیاری از نرم افزار های حسابداری نیز از اکسل در پشت پرده خود استفاده می کنند.

چه کسانی بیشترین استفاده را از این نرم افزار دارند:

 • حسابداران 
 • حسابرسان مالی
 • مدیران داخلی
 • مدیران عامل
 • طراحان برنامه نویسی حسابداری
دوره پیشنهادی
آموزش اکسل پیشرفته | سریع و آسان

آموزش ویندوز

ویندوز اولین صفحه ای می باشد که هر شخصی بعد از روشن کردن کامپیوتر و لود شدن بایوس خواهد دید. پس بدون شک اگر کسی قصد ساده ترین استفاده را هم از کامپیوتر دارد،  نیازمند آشنایی ابتدایی با آن است. کمتر کسی توانایی فعالیت در شرکت و یک سازمانی را خواهد داشت بدون اینکه تلط کافی به ویندوز را داشته باشد. پس اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم می توانید آموزش ویندوز را به عنوان مهارت ابتدایی انتخاب کنید و شروع به گذراندن دوره آموزشی ویندوز کنید.

ویندوز یکی از محبوب ترین سیستم های عامل در سطح جهان می باشد. پس شما با گذارندن دوره های آموزش ویندوز می توانید  در یکی از مهمترین و پایه ای ترین سیستم عامل در سطح جهان پیشرفت کنید.

آموزش ویندوز
آموزش ویندوز برای افرادی که آشنایی کافی با آن ندارند بسیار مهم است

هنوز در بسیاری از شهر های کشور عزیزمان ایران روزانه افراد زیادی برای حل مشکلات ویندوز خود به سراغ خدمات کامپیوتری مختلف می روند و با پرداخت هزینه های سنگین مشکلات بسیار ساده و پیش پا افتاده خود را حل می کنند.

 

پس از یادگیری دوره های پایه کامپیوتر می توانید به صورت حرفه ای وارد یکی از شاخه های پر درآمد کامپیوتر شوید. در اینجا هر شخص بهتر است با توجه به علایق خود یکی از مهارت های کامپیوتر را انتخاب کند.

 

۵ شاخه پر درآمد علوم کامپیوتر

پس از پاسخ به این سوال که برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم حالا وقت آن رسیده که کمی تخصصی تر به آموزش کامپیوتر نگاه کنیم. رشته های کامپیوتری بسیار زیادی وجود دارند که هر شخص با توجه به علاقه شخصی می تواند یکی را انتخاب کند. در ادامه به معرفی ۵ شاخه بسیار مهم مهارت های کامپیوتری میپردازیم. اگر که توانستید به این سوال پاسخ دهید که برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم حالا می توانید کمی حرفه ای تر به مهارت های کامپیوتری فکر کنید.

 • برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر را میتوان یکی از محبوب ترین رشته های علوم کامپیوتر معرفی کرد. برنامه نویسی این روزها در بین جوانان و نوجوانان بسیار محبوب شده است و یکی از پر درآمد ترین شغل ها در ایران می باشد. در این ویدیو که توسط وبسایت holosen.net تهیه گردید می توانید حقوق دریافتی برنامه نویسان را مشاهده کنید.

افراد زیادی به دنبال ورود به این حرفه کامپیوتری و شرکت در کلاس های برنامه نویسی هستند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت برنامه نویسی امکان فعالیت به صورت فریلنسری  می باشد. زبان های برنامه نویسی بسیاری در این رشته هستند که با توجه به شاخه برنامه نویسی متفاوت می باشد. احتمالا این بهترین جواب برای این سوال است که برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم. اما علاقه به برنامه نویسی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که هر شخص باید در نظر بگیرد.

یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر
یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم ؟

 افراد می توانند یادگیری برنامه نویسی را از دوره های مجازی آموزش برنامه نویسی شروع کنند. سپس با شرکت در بوت کمپ برنامه نویسی مهارت های خود را بهبود ببخشند.  برنامه نویسی دارای شاخه های بسیار متفاوتی می باشد که هر فرد بهتر است یکی از آنها را به عنوان شروع فعالیت انتخاب کند. تعدادی از شاخه های مهم برنامه نویسی به شرح زیر می باشد.

 • برنامه نویسی اندروید
 • برنامه نویسی اپلیکیشن های ویندوز
 • برنامه نویسی وبسایت

دوستان علاقه مند به برنامه نویسی وبسایت می توانند با دوره آموزش پروژه محور html و css که یکی از پیش نیازهای شروغ برنامه نویسی وب و رسیدن به درآمد های چند ده میلیونی می باشد شروع کنند. این دوره جامع و با بیانی شیوا می باشد که توسط یکی از اساتید مسلط به این حوزه آموزش داده شده است.

دوره پیشنهادی
جامع ترین دوره آموزش HTML و CSS (پیشرفته) | پروژه محور
 • شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری را بعد از برنامه نویسی میتوان یکی دیگر از پر درآمد ترین شغل ها در ایران و دنیا معرفی کرد. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها دارای تجهیزات و زیر ساخت های شبکه میباشند و یا نیاز به راه اندازی دارند. همچنین بسیاری از آنها نیاز به مدیران شبکه برای رفع مشکلات و یا توسعه شبکه خود دارند. شبکه های کامپیوتری در تمامی دنیا دارای بازار کار بسیار خوبی نیز هستند. افراد میتوانند با حضور در دوره های مجازی آموزش شبکه شروع به یادگیری این مهارت کنند.

 • سخت افزار کامپیوتر

تعمیرات سخت افزار کامپیوتر یکی دیگر از مهارت های کامپیوتری محبوب می باشد که اتفاقا از درآمد قابل توجهی برخوردار می باشد. افراد جدا از تعمیرات سخت افزار های کامپیوتری می توانند وارد حوزه تعمیرات موبایل نیز شوند که از بازار کار خوبی برخوردار می باشد. یادگیری تعمیرات سخت افزار را نیز می توانید با شرکت در دوره های آنلاین یا کارگاه های آموزشی شروع کنید.

یادگیری سخت افزار کامپیوتر
یادگیری سخت افزار کامپیوتر
 • گرافیک

مهارت های گرافیکی در حال حاظر از محبوبیت  بسیاری زیادی برخوردار می باشند. بسیاری شروع به فروش دوره های آموزش فوتوشاپ در وبسایت ها می کنند. همچنین در وبسایت هایی همانند سایت انجام میدم میتوانید سفارش کار دریافت کنید. در پایین تعدادی از محبوبترین مهارت های گرافیکی را نام میبریم. همچنین می توانید با دوره آموزش جامع کورل دراو مجموعه ۲۴ وب لرن که یکی از جامع ترین و حرفه ای ترین آموزش های گرافیک تحت وب می باشد شرکت نمایید.

 • ساخت موشن گرافی
 • طراحی لوگو
 • تدوین ویدیو
 • طراحی تصاویر برای وبسایت ها
 • آموزش ساخت انیمیشن با کامپیوتر 

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد درآمد گرافیک به خصوص درآمد دلاری می توانید ویدیو زیر که توسط وبسایت arzisho.com طراحی شده را ببینید.

 

 • فروش محصولات اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی

در حال حاظر می توان گفت اکثر افراد تمایل به ورود در این حوزه از کامپیوتر و اینترنت دارند. کسب و کارهای اینترنتی به شدت در حال محبوبیت می باشند. شما نیز می توانید یکی از شاخه های کسب و کار اینترنتی را انتخاب کنید. افراد می توانند شروع به تولید و تدوین ویدیو کنند و آن را در وبسایت های ویدیویی آپلود کنند. درآمد از یوتیوب و آپارات یکی از روش های کسب و کار اینترنتی محبوب می باشد. اگر به این نیاز دارید که سریعا به درآمد هرچند کم دست یابید پس جواب سوال برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم شما فروش محصولات از طریق پلتفرم های اینترنتی می باشد.

همچنین اگر محصولی دارید می توانید آن را از طریق شبکه های اجتماعی و یا وبسایت شخصی خودتان برای فروش قرار دهید. تعدادی از پر درآمد ترین کسب و کارهای اینترنتی را در زیر نام بردیم.

 • فروش محصولات
 • فروش دوره های آموزشی
 • فروش فایل
 • طراحی وبسایت
 • متخصص سئو
کسب و کار اینترنتی
کسب و کار اینترنتی

 

در این مقاله تلاش کردیم که مسیر مناسبی را برای افرادی که نمی دانند و مدام از خود می پرسند برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم ارائه دادیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در صورت تمایل نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

6 دیدگاه دربارهٔ «برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم ؟ | مبتدی تا پیشرفته»

 1. سلام آیا شما دوره ای برای اکسل دارید من توی شرکت کار میکنم و کارفرما بهم گفته باید تقویت کنم اکسلم رو.

 2. سلام چند تا سوال داشتم اول اینکه بهترین روش یادگیری کامپیوتر چیه؟ اینکه از برنامه نویسی شروع کنم یا شبکه ؟
  دوم اینکه یادگیری کامپیوتر از صفر چقدر زمان میبره در هر حوزه ای؟
  سوم اینکه چگونه یادگیری کامپیوتر را شروع کنیم بهتره؟ با دوره های آفلاین یا حضوری؟
  آیا یادگیری کامپیوتر در خانه بهتره ؟ ببخشید سوالاتم زیاده اما نیاز داشتم

  1. پدرام تقی زاده

   درود بر شما
   بستگی به علاقه شما داره دوست عزیز و همچنین زمانی که صرف یادگیری میکنید. به نظر من یادگیری کامپیوتر از صفر در هر جوزه ای حداقل یکسال زمان نیاز داره. من آموزش های آفلاین رو توصیه میکنم چون باعث میشه سریعتر دوره ها را یادبگیرید

 3. سلام من تقریبا ۱۹ ساله هستم میشه راهنمایی کنید که مراحل یادگیری کامپیوتر را ازکجا شروع کنم بهتره؟

  1. پدرام تقی زاده

   درود بر شما
   در این پست مراحل یادگیری کامپیوتر توضیح داده شده. این بستگی به شما و علاقه شما داره دوست عزیز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا